Zespół parkowo-pałacowy w Brynku

31-03-2005
Anna Piernikarczyk

Brynek 
 

Pałac w Brynku powstał w 1829 roku z inicjatywy księcia Adolfa Hohenlohe-Ingelfingen. W połowie XIX wieku dobra te przejęła rodzina Donnersmarcków (hrabia Hugon z linii katolickiej), która w 1872 roku wzbogaciła pałac o dwa boczne skrzydła. 

Na początku XX wieku, w latach 1905-08 pałac przeszedł poważną przebudowę w stylu eklektycznym według projektu wrocławskiego architekta Karla Grossera, co pochłonęło ogromną sumę pieniędzy. 

Podczas II wojny światowej obiekt przejęli nowi władcy Niemiec i urządzili w nim placówkę Hitlerjugend. Od zakończenia wojny w pałacu mieści się Technikum Leśne. 

Zewnętrzny wygląd pałacu do dnia dzisiejszego nie został zmieniony, jedynie pomieszczenia wewnątrz przystosowano do potrzeb szkoły. Dawną świetność przypominają piękna klatka schodowa, kominki czy kaplica

Również zewnętrzny wygląd budynku ujawnia przepych i zamożność byłych właścicieli. Wieże zakończone są kopułkowatymi dachami pokrytymi czerwoną dachówką, reprezentacyjne wyjście do ogrodu ozdobione jest kolumnami podpierającymi balkon, natomiast wejście główne zaopatrzone jest w podjazdy, tak, by prosto z pojazdu można wejść do rezydencji. Fasadę zdobi herb rodzinny oraz kamienne figury. 

Pałac otoczony jest parkiem zaprojektowanym w stylu angielskim, w obębie którego znajduje się ogród botaniczny, do którego prowadzi czerwona wieża bramna z zegarem oraz inne zabudowania gospodarcze i stróżówki. 

Dojazd:
 
- samochodem - trasa na Tworóg 
- autobusem - linia 129 z dworca w Tarnowskich Górach (przystanek znajduje się tuż przy bramie prowadzącej do parku.

Z galerii

Sienkiewicza 1
Sienkiewicza 1, Anna Piernikarczyk
Z galerii

Polecamy

Polecamy

Polecamy

Anna i Łukasz Piernikarczyk - Tarnowskie Góry i okolice

Strona główna | Zabytki | Historia | Rekreacja | Ogłoszenia | Galeria | Forum