Wycieczka do ukrytej Szałszy

07-05-2007
Anna Piernikarczyk
 
Szałsza to niewielka wioska położona w województwie śląskim, przy trasie nr 78 biegnącej z Tarnowskich Gór do Gliwic, pomiędzy Czekanowem, a Żernikami.

Jadąc tą trasą z Tarnowskich Gór, należy w Szałszy skręcić w prawo, kilkadziesiąt metrów za skrętem prowadzącym do Zbrosławic (również i tą trasą można tu dojechać). Po chwili naszym oczom ukaże się po prawej stronie piękny drewniany kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, powstały w XVII wieku. Zabytek ten jest konstrukcji zrębowej, orientowany, kryty gontem. Leży na szlaku architektury drewnianej. Wokół świątyni rozciąga się cmentarz.

Tuż za kościołem widać kamienny mur i zdobioną, solidną bramę, a za nią w oddali kryje się romantyczny pałac w otoczeniu zieleni i stawów. Pierwotna budowla została wybudowana w 1781 roku w stylu późnego baroku przez Annę von Winter. W ciągu następnego półwiecza pałac kilkakrotnie zmieniał właścicieli, ale ostatecznie w 1832 roku stał się domem rodziny von Groeling. Przebudowali oni gruntownie pałac w stylu późnego gotyku angielskiego, w tzw. stylu Tudorów. Budowla nie została otynkowana, zyskując w ten sposób charakterystyczny, czerwony kolor wypalonej cegły, pięknie komponujący się z otaczającą zielenią.

W Szałszy czeka na nas jeszcze co najmniej jedna atrakcja, a mianowicie Klub Jeździecki "Nowy Dwór", który wykorzystał zabudowę gospodarczą pałacu w Szałszy. Dysponuje on kilkunastoma pięknymi konikami, na których można pojeździć zarówno na miejscu, jak i w terenie. Do tego miła knajpka, sklep z akcesoriami dla miłośników koni i jazdy konnej, kryta ujeżdżalnia czy otwarty padok. Jeśli lubisz te piękne zwierzęta, musisz tu zajrzeć.

Choć Szałsza nie oferuje turystom mnóstwa niecodziennych atrakcji, warto skierować tu swoje kroki, by zapoznać się z tym, co pozostawiła nam przeszłość, a także po to, by zaznać trochę ciszy, spokoju i bliskości przyrody. W końcu to tak blisko...

Z galerii

Ratusz w TG
Ratusz w TG, Halina Piernikarczyk
Z galerii

Polecamy

Polecamy

Polecamy

Anna i Łukasz Piernikarczyk - Tarnowskie Góry i okolice

Strona główna | Zabytki | Historia | Rekreacja | Ogłoszenia | Galeria | Forum