Juvenat u Kamilianów

12-04-2005

 

Przy ulicy Bytomskiej 22 w Tarnowskich Górach mają swój klasztor ojcowie Kamilianie. Założycielem tego zakonu był Św. Kamil de Lellis (1550-1614). On to postanowił, że celem tego zgromadzenia będzie niesienie duchowej i materialnej pomocy chorym. 

Jednym z wyróżniających się w tarnogórskim klasztorze był urodzony w Warszawie O. Sykstus Jabłoński (1879-1954). Założył on tutaj już w 1922 roku internat zwany Juvenatem bądź Postulatem. Mieścił się najpierw na II piętrze budynku klasztornego, a później dołączono jeszcze kilka pokoi na I piętrze. Werbował on kandydatów do Juvenatu ze wszystkich stron Polski. Jak wspominają jego wychowankowie - ojcowie Jan Tarnowski i Antoni Karmański, przybywało tu dość dużo młodzieńców, głównie z Częstochowy i jej okolic. 

Placówka ta utrzymywała się głównie ze składek jej wychowanków, które zależne były od stanu majątkowego ich rodziców. Kandydaci przebywający w internacie uczęszczali do Państwowego Gimnazjum Męskiego w Tarnowskich Górach. Dyrektor tej szkoły niejednokrotnie wysyłał dobrych uczniów na kwaterę do internatu, gdyż tamtejsze drzwi zawsze stały otworem dla chętnych. Niestety ta placówka dydaktyczno-wychowawcza 18 lipca 1932 roku została przeniesiona do austriackiej miejscowości Wimpassing.

Z galerii

Ratusz w TG
Ratusz w TG, Halina Piernikarczyk
Z galerii

Polecamy

Polecamy

Polecamy

Anna i Łukasz Piernikarczyk - Tarnowskie Góry i okolice

Strona główna | Zabytki | Historia | Rekreacja | Ogłoszenia | Galeria | Forum