Dni Tarnogórskich Gwarków

09-08-2006

 

"Dni Tarnogórskich Gwarków" - impreza, która przyniosła szczególną sławę i rozgłos Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Tarnogórskiej oraz samemu miastu Tarnowskie Góry, są organizowane od 1957. 

Ta corocznie organizowana impreza kulturalna obchodzona wedle starych tradycji górniczych na Śląsku zyskała od początku ogromne uznanie naszego społeczeństwa, jako święto związane ze śląskimi obyczajami i zwyczajami górniczego regionu tarnogórskiego

Impreza w swej popularności wyszła daleko poza ramy miasta. W ramach "Dni Gwarków" organizowane były coroczne konferencje naukowe i popularnonaukowe.

Obecnie jest to coroczny festyn poprowadzony na szeroką skalę, z udziałem sławnych gwiazd polskiej estrady. Przyciąga on rzesze młodych ludzi (i nie tylko młodych) z całej okolicy. Scena główna znajduje się na Rynku, ale imprezy towarzyszące odbywają się w wielu miejscach dodatkowych. 

Charakterystyczny element tego wielkiego święta dla miasta jest historyczny pochód przechodzący w niedzielne południe ulicami Tarnowskich Gór. Jest on stylizowany na modę dawnych średniowiecznych igrców. 

Otwiera go legendarny chłop Rybka, który ponoć znalazł pierwszy odłamek kruszczu - dawnego skarbu tego regionu i duch górniczy - Skarbnik. W barwnym pochodzie uczestniczą dawni gwarkowie, mieszczanie, rajcowie oraz burmistrz miasta. Na beczce wina jak zwykle podąża słynny Sedlaczek

Ponadto w korowodzie na koniach przebieża polska husaria wraz z królem Janem III Sobieskim, a w karocy wieziona jest jego piękność - Marysieńka (odgrywana przez zwycieżczynię wyborów Miss Gwarków). 

Gwarki
, bo tak popularnie nazywane jest to święto, kończą się wieczornym niedzielnym koncertem, podczas którego odbywa się pokaz laserów i sztucznych ogni.

 

Polecamy

Anna i Łukasz Piernikarczyk - Tarnowskie Góry i okolice

Strona główna | Zabytki | Historia | Rekreacja | Ogłoszenia | Galeria | Forum